Spisal: Alex Gregorič
Na fotografiji vidite gesto, ki si jo najpogosteje razložimo kot “OK” ali “v redu, dobro …”. Potapljači jo poznajo kot mednarodni znak za “ni težav”.
Si jo tako razlagajo vsi, vedno in povsod? Nikakor. Pomen gest oziroma jezika rok je (tudi) kulturno pogojen.
Ponekod ima gesta s fotografije drugačen, a nevtralen pomen. Najpogostejši tak je “nič”. Na Japonskem lahko pomeni »drobiž, kovanec«, v Hongkongu »tri«, v Avstraliji ali »nič« ali tudi »v redu«.
Spet drugje ima taista gesta lahko negativen, celo žaljiv pomen – npr. »ritna luknja«, kot referenca na homoseksualnost (Turčija, Tunizija, Grčija, Bližnji vzhod, Brazilija in določeni deli Nemčije, več Južnoameriških držav.
Z gesto na fotografiji si je ameriški govornik na konferenci v Indiji pridelal kar nekaj negodovanja. V tistem delu Indije si jo namreč razlagajo kot zelo obsceno, neprimerno za javni govor. Njen pomen je tesno povezan z določeno spolno prakso.
Naučite se neverbalne govorice
Dobro je, da smo za spretno (javno) nastopanje in sporočanje opremljeni tudi z znanjem o (nebesedni) govorici rok. Tudi o tej govori retorika. Preden stopimo pred svoje občinstvo se moramo dobro poučiti komu sploh govorimo. Odločitev o “kako” bomo kaj pokazali, je še kako na mestu. Kje pa se tega lahko naučimo?
Priporočam trening retorike ZMOREM.